chevron_left chevron_right
Giriş Kayıt Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


filter_list
Oracle Database 11g Bileşenleri Ve Mimarisi
Yazar Mesaj

İsimsiz Çevrimdışı
Site Kurucusu
Admin Grubu
Konular: 567
Üyelik Tarihi: 16-09-2017
Rep Puanı: 18
Oracle Database 11g Bileşenleri Ve Mimarisi 18-09-2017, Saat: 15:25    #1

Oracle Şirketi güçlü ve özellik bakımından zengin olan ayrıca performans, kullanılabilirlik, yedeklenebilirlik, uygulama- test ve kritik uygulamalar için güvenlik yeterliliğini karşılayabilecek bir sürüm olarak Oracle 11g’yi piyasaya sürdü. Oracle DBA olarak size düşen Oracle Database 11g’yi kullanım başlangıcından son dağıtıma kadar ilk yükleme,  yaratma ve konfigure edilmesini yönetmek ve bu yapıyı korumaktır. Bu görevleri uygulamak için Oracle ürünleri hakkında güçlü bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir ki uygulamalar için uygun araçları ve öznitelikleri seçebilesiniz. 

Bunlara ek olarak ilişkisel veritabanı konseptini bilmeniz dizayn, gerçekleştirim ve uygulama verilerinin saklandığı tabloların korunması için gereklidir. Bütün bunların yanı sıra Oracle mimarisini doğru anlamak araçları doğru bir şekilde yönetmek ve izlemek için çok büyük bir öneme sahiptir. Bu bölüme Oracle Veritabanının temellerini anlatarak başlayacağım.Genel bir bakış olarak bellek yapılarının, veritabanını yöneten proseslerin nasıl bir süreçte oluşturulduğunu ve verinin nasıl veritabanına kaydedildiğini öğreneceksiniz. Aynı zamanda araçların Oracle Database 11g’yi yönetmek için nasıl kullanılacağını ve Oracle 11g yazılımının nasıl yükleneceği de anlatılacaktır.
 
 
Oracle Veritabanı Temelleri
Veritabanları verileri depolamak için kullanılır. Verinin içeriğinde ilişkili mantıksal birimlerin bilgisi bulunmaktadır. Veritabanı yönetim sisteminin (VTYS) görevi verilerin depolanma şekilleri, modifikasyonları ve geri kazanımı işlemlerini sağlamaktır. Önceden kullanılan bazı veritabanları düz dosyaların veya hiyerarşik dosyaların uygulama verilerine saklanması için kullanılmıştır. Diğerleri ise verilerin set edilmesi sırasında depolanması ve konumunu bağlantı ağları kullanarak sağlamıştır. Eski VTYS mimarileri verinin fiziksel yapısıyla mantıksal yapısını birlikte kullanmıştır. 

Bu kullanım verinin yeri değiştirildiğinde uygulamanın veriyi güncellenmiş gibi algılamasına sebep olurdu. İlişkisel veri tabanı beraberinde veritabanı mimarisinde devrim niteliğinde değişikler getirmiştir. İlişkisel VTYS bizleri bağımsız veri kavramıyla tanıştırdı böylelikle verinin fiziksel modeli ile mantıksal modelinin ayrı kullanılabileceği ortaya gösterilmiştir. Oracle bir ilişkisel VTYS’dir.
Oracle’ın bütün veritabanı sürümleri ilişkisel VTYS modelini veritabanına veri depolamak için kullanmıştır. Bu ilişkisel modeller Dr. Edgar Codd 1970’de yayınlanan”A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks” adlı kitabından esinlenilerek geliştirilmiştir. Dr. Codd’un modellini ilk benimseyen şirket olarak IBM bugün bütün ilişkisel veritabanında kullanılan bilgisayar dilinin -SQL- geliştirilmesine yardımcı olmuştur.  SQL dilinin en önemli özelliği ilişkisel veritabanıyla kompleks bilgisayar programları yazmadan kolayca erişebilmeniz ve verinin fiziksel olarak belleğin neresinde olduğuna bakmaksızın kolayca etkileşim kurabilmenizdir.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mysql Nedir ? Database Nedir ? İsimsiz 0 295 18-09-2017, Saat: 15:22
Son Yorum: İsimsiz
Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Warez Forum